logo UE 86
Mar 16

Łaska wiary w obecnym czasie

Łaska wiary w obecnym czasie

Wielki Post to okazja do zastanowienia się nad częstym kłopotem jakim jest ustawienie statusu łaski wiary i naturalnego światła rozumu w chrześcijańskim życiu. 

Krótkie ważne stwierdzenia wyjęte z Katechizmu Kościoła Katolickiego: racją wiary nie jest fakt, że prawdy objawione zgadzają się z naszym rozumem naturalnym. Wierzymy z powodu autorytetu samego Boga, który nie może ani sam się mylić, ani nas mylić. Wiara jest pewniejsza, niż wszelkie ludzkie poznanie. Między nimi nie ma jednak z tego powodu sprzeczności, bo wywodzą swój początek od tego samego Boga, który pragnie działać w człowieku przez wiarę (wiem, że tylko Ty, Boże, najlepiej potrafisz zaradzić zarazie) i rozum (ze swej strony zastosuję dostępne środki ochrony przed zarazą, ale chcę być ciągle z Tobą, Chryste). Św. Augustyn powiedział: wierzę, aby rozumieć, i rozumiem, aby głębiej wierzyć. Prawdy objawione często są niejasne dla rozumu i ludzkiego doświadczenia. Realność tego ludzkiego doświadczenia - "kryzysu" relacji łaski wiary i naturalnego rozumu krótko wyjaśnia J. H. Newman: "dziesięć tysięcy trudności nie powoduje jednej wątpliwości".

Wobec powyższego, w czasie trwania zarazy, mają wielkie znaczenie niektóre zdania z Listu duszpasterskiego arcybiskupa prof. Andrzeja Dzięgi: "Chrześcijanin nie może bowiem żyć bez Eucharystii. Chrześcijanin bez Eucharystii umiera. Eucharystia jest dla nas Życiem i Zdrowiem. Pokarmem dla ciała i dla duszy. Lekarstwem na ziemi a jednocześnie początkiem Niebiańskiej Uczty. Nie lękajcie się Chrystusa, prawdziwie Obecnego w konsekrowanej Hostii, czyli pod Postacią Chleba i pod każdą cząstką tej Postaci. To jest ten sam Chrystus, do Którego podeszła niewiasta cierpiąca na krwotok, mówiąca: bylebym się rąbka Jego szaty dotknęła, a będę zdrowa. Została uzdrowiona, bo to było dotknięcie JEGO szaty. To ten sam Chrystus, Który widząc żebraka, od urodzenia niewidomego, uczynił błoto i nałożył na jego oczy, a następnie polecił: idź, obmyj się w sadzawce Siloe. A gdy ten się obmył – odzyskał wzrok. Nie dlatego odzyskał, że ktoś nałożył mu jakieś błoto na oczy, ale dlatego, że to Chrystusowa dłoń to błoto nałożyła. Chrystus uzdrawia wierzących nawet poprzez szatę naciskaną w tłumie, nawet przez błoto, gdy JEGO WOLĄ jest nakładane. Trzeba tylko uwierzyć całym sercem. Trzeba uznać, że to o NIEGO chodzi. Chrystus nie roznosi zarazków ani wirusów. Chrystus rozdaje Świętą czystość i Życie, przywraca zdrowie”.

Licznik odwiedzin

Dziś106
Wczoraj380
W tym tygodniu1581
W tym miesiącu10948

Obecnie na stronie:

11
Online

Dane teleadresowe

KOŚCIÓŁ ZWIASTOWANIA NMP
Stanisława Staszica 1, 22-400 Zamość

KANCELARIA PARAFIALNA
ul. Kościuszki 1A, 22-400 Zamość

NR KONTA:
76 1500 1807 1218 0002 6017 0000