logo UE 86
Błąd
  • Błąd podczas ładowania danych z kanału informacyjnego
  • http://mateusz.pl/rss/czytania/

Grupa Ministrantów

Charakterystyka grupy

Grupa ministrancka przy par. Zwiastowania NMP w Zamościu stanowi znaczący przedmiot i podmiot liturgiczno-duszpasterski. Ministranci dzielą się na dwie grupy. Ministranci starsi z przynajmniej rocznym stażem służby liturgicznej i ministranci kandydaci w wieku od ósmego do czternastego roku życia. Dyżury pełnią w niedzielę, święta i dni powszednie wg wyznaczonego planu i osobistych możliwości. Swoją obecność wpisują do zeszytu "ministranckiej obecności" dostępnego w zakrystii kościoła. Młodzież ministrancka pochodzi ze szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych. Frekwencję na dyżurach można uznać za dobrą. Większość z nich chętnie uczęszcza na liturgię niedzielną. Zlecane im funkcje, zadania i prośby starają się realizować w duchu posłuszeństwa.


Formacja liturgiczno-wychowawcza

Kształtowanie liturgiczno-wychowawcze, ministrantów starszych i młodszych realizuje się, na sobotnich "zbiórkach formacyjnych" i w czasie spotkań okolicznościowych przed liturgią Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Uroczystości i Świąt w ciągu roku. Programem obejmuje się zagadnienia wybrane z katechizmu Kościoła, ryt Mszy św., i liturgię nabożeństw.

 Opiekunowie ministrantów poza spotkaniami ogólnymi, inicjują rozmowy indywidualne z poszczególnymi osobami. Troska wychowawcza obejmuje: zachowania na forum spotkań, postawy poszczególnych osób jak i wspólnoty ministrantów jako grupy. Ministrantów uwrażliwia się na: wiarę i religijność, osobistą i wspólnotową dyspozycyjność w kościele i parafii na odpowiedzialność i świadomość duchowo-moralną w szkole i środowisku domowo-lokalnym. Nieustannie zachęca się dzieci i młodzież do systematyczności i punktualności w liturgii.

Działania na rzecz ministrantów

Nasz kościół i zakrystia jest zawsze do dyspozycji na ćwiczenia właściwej formacji liturgicznej. Parafia udostępnia ministrantom dwie sale klasztorne na spotkania i spędzenie wolnego czasu. Zainteresowani mogą pograć w tenisa stołowego, obejrzeć filmy religijne, poczytać czasopisma religijne, dziecięce i młodzieżowe oraz napić się herbaty.

O. Proboszcz otacza troską i opieką materialną grupę ministrancką. Poza służbą liturgiczną chłopcy uczestniczą w spotkaniach okazjonalnych, typu: opłatek bożonarodzeniowy, jajko wielkanocne, pielgrzymki do sanktuariów lokalnych np. Krasnobród - Diecezjalny Zjazd Ministrantów, wyjazdy turystyczne jak rajd rowerowy do Nielisza, Zwierzyńca, ogniska wiosenno-wakacyjne, mecze piłkarskie pomiędzy parafiami zamojskimi.

Rodzice chętnie posyłają dzieci na spotkania w kościele. Sami je przyprowadzają, interesują się ich zachowaniem i postępami, darzą zaufaniem opiekunów grupy.

Można sądzić, że ta forma pracy duszpasterskiej Kościoła ma cechy rozwoju i należy ją podtrzymywać i wspierać możliwymi środkami. Wspólnoty ministranckie stają się także źródłem powołań kapłańskich i zakonnych.

Licznik odwiedzin

Dziś2
Wczoraj42
W tym tygodniu155
W tym miesiącu779

Obecnie na stronie:

1
Online

Dane teleadresowe

KOŚCIÓŁ ZWIASTOWANIA NMP
Stanisława Staszica 1, 22-400 Zamość

KANCELARIA PARAFIALNA
ul. Kościuszki 1A, 22-400 Zamość

NR KONTA:
76 1500 1807 1218 0002 6017 0000