logo UE 86

Duszpasterstwo u Sióstr Klarysek w Sitańcu

Siostry Klaryski przybyły ze Starego Sącza do Sitańca na zaproszenie Księdza Biskupa Ordynariusza Jan Śrutwy w roku 1995. Miejscem ich osiedlenia miał być dawny klasztor Klarysek w Zamościu przy ul. Kościuszki, lecz ówczesne władze miejskie nie wyraziły na to zgody i budynku klasztoru oraz kościółka nie zwróciły. Dlatego Ksiądz Biskup i Kuria Diecezjalna wydzieliły z terenu należącego do parafii Sitaniec 75 arów ogrodu i wraz ze starą stojącą tam plebanią przekazali Klaryskom.

Siostry ofiarowany im teren ogrodziły murem. W ciągu następnych lat pobudowały nowy dwupiętrowy klasztor wraz z przylegającą do niego kaplicą. W klasztorze może zamieszkać 25 sióstr zakonnych. Budynek jest solidny, murowany, zaopatrzony w energię elektryczną, wodę i gaz. W budowie klasztoru Siostry były wspierane przez Prowincjała naszej prowincji, przez instytucję "Kirche in Not", oraz przez niektórych biskupów niemieckich a także osoby prywatne. Wiele pomocy okazywał Siostrom ówczesny proboszcz w Sitańcu ksiądz Stanisław Bachor, załatwiając liczne sprawy związane z budową.

Istotą życia Sióstr Klarysek – zakonu klauzurowo-kontemplacyjnego – jest trwanie na modlitwie i pielęgnowanie liturgii. Codzienną Mszę św. sprawuje jeden z naszych Ojców. Ponadto prowadzimy dla sióstr dni skupienia i okolicznościowe nabożeństwa.

Siostry utrzymują się z zasiłku przyznawanego im przez nasz Prowincjałat, ze sporadycznych ofiar, z ofiar składanych dla nich do puszki w naszym kościele oraz z pracy ich rąk. Dwa razy w ciągu roku w naszej świątyni zbierane są dary żywnościowe dla Sióstr, dary składają Parafianie i Sympatycy naszego kościoła.

Licznik odwiedzin

Dziś188
Wczoraj528
W tym tygodniu716
W tym miesiącu1993

Obecnie na stronie:

8
Online

Dane teleadresowe

KOŚCIÓŁ ZWIASTOWANIA NMP
Stanisława Staszica 1, 22-400 Zamość

KANCELARIA PARAFIALNA
ul. Kościuszki 1A, 22-400 Zamość

NR KONTA:
76 1500 1807 1218 0002 6017 0000