logo UE 86
Lis 15

Męczennicy z Pariacoto

W minioną niedzielę w kościołach w Polsce został odczytany list Konferencji Episkopatu Polski o prześladowaniu chrześcijan. Jeden z akapitów poświęcony był dwóm franciszkanom, którzy za niespełna miesiąc - 5 grudnia zostaną ogłoszeni błogosławionymi męczennikami z Pariacoto (Peru).

„Według statystyk publikowanych przez watykańską Kongregację Ewangelizacji Narodów każdego roku ginie od 20 do 30 katolickich misjonarzy. Są wśród nich także Polacy, jak choćby młodzi franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, którzy za kilka tygodni będą przez papieża Franciszka ogłoszeni błogosławionymi. Zostali oni zamordowani przed ponad dwudziestu laty przez terrorystów marksistowskiego ruchu ‘Świetlisty Szlak’, który dążył zbrodniczymi metodami do zmiany ustroju w Peru. Dwaj trzydziestoletni misjonarze z Polski zostali zabici za to, że głosili Ewangelię, ale również dlatego, że troszczyli się o potrzeby Indian cierpiących skrajne ubóstwo, zapewniając najuboższym chleb i odzienie oraz budując wspólnotę solidarności i wzajemnej pomocy wśród andyjskich górali. Takich wstrząsających wydarzeń jest więcej” – czytamy w niedzielnym liście.

Jego autorzy piszą, że prześladowanie chrześcijan przybiera dziś różne formy: od ośmieszania, marginalizacji i usuwania z przestrzeni publicznej aż do odbierania życia.

Księża biskupi powołują się na Raport Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, z którego wynika, że w roku 2014 w 116 krajach świata dochodziło do łamania wolności religijnej, z czego w dwudziestu krajach sytuacja jest dramatyczna.

„Ponad 100 tys. chrześcijan każdego roku jest brutalnie mordowanych, a jedynym motywem odebrania im życia jest wyznawana przez nich chrześcijańska wiara” – zauważają pasterze Kościoła.

Księża biskupi apelują, aby nie patrzeć na te wydarzenia obojętnie, ale zająć stanowisko zaangażowane i ewangeliczne.

„Mamy prawo domagać się od możnych tego świata – od instytucji rządowych, organizacji międzynarodowych, mediów – zdecydowanej reakcji i obrony prześladowanych chrześcijan (…). Musimy w naszych rodzinach i innych wspólnotach wiary kształtować postawy miłości, braterstwa, szacunku dla innych ludzi i odpowiedzialności za dobro wspólne (…). Również i my winniśmy być gotowi na cierpienie w obronie chrześcijańskiej wiary” – przekonują w okolicznościowym liście przełożeni polskich diecezji.

List pasterski kończą słowami modlitwy liturgicznej: „Wszechmocny i miłosierny Boże, oddal od nas łaskawie wszelkie przeciwności, abyśmy wolni od niebezpieczeństw duszy i ciała, mogli swobodnie pełnić Twoją służbę”.

 

/Źródło: franciszkanie.pl/

Licznik odwiedzin

Dziś14
Wczoraj435
W tym tygodniu449
W tym miesiącu8157

Obecnie na stronie:

4
Online

Dane teleadresowe

KOŚCIÓŁ ZWIASTOWANIA NMP
Stanisława Staszica 1, 22-400 Zamość

KANCELARIA PARAFIALNA
ul. Kościuszki 1A, 22-400 Zamość

NR KONTA:
76 1500 1807 1218 0002 6017 0000