logo UE 86
Lut 27
Wyróżniony

Nabożeństwo ku czci bł. Salomei na pamiątkę odnalezienia Jej relikwii

W dniu 6 marca o godz. 18.00 w Jubileuszowym Roku bł. Salomei Siostry Klaryski z kościoła św. Andrzeja Apostoła w Krakowie przy ul. Grodzkiej zapraszają do wzięcia udziału w Nabożeństwie ku czci bł. Salomei na pamiątkę odnalezienia Jej relikwii.

Chcemy tego dnia zgromadzić się wokół ołtarza Chrystusa, aby uwielbić całą Trójcę Świętą za życie, powołanie i świętość bł. Salomei, Piastówny, w tym szczególnym roku, kiedy przypada 750 lat Jej śmierci.

Wspomniana ceremonia odnalezienia Jej relikwii w prezbiterium Bazyliki Braci Franciszkanów w Krakowie, miała miejsce 6 marca 1630 roku za pozwoleniem bpa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego.

Naocznym świadkiem był ks. Adam Opatowiusz, kanonik krakowski i profesor teologii Akademii Jagiellońskiej, który opisał to wydarzenie dla potomnych.

Odnalezione relikwie umieszczono w kaplicy Cechu Cieśli, gdzie po beatyfikacji w 1673 roku zbudowano osobny ołtarz. Nieco ukryta, skromna, czeka na tych, co przychodzą do Niej ze swoimi prośbami, aby orędować za nimi u Boga.

Pięćdziesiąt lat temu ówczesny Metropolita Krakowski, kard Karol Wojtyła (dziś św. Jan Paweł II) powiedział w homilii o bł. Salomei: „Czcimy Ją jako dziewicę, która za zgodą męża dochowała ślubu dziewictwa. Czcimy w niej równocześnie wzór wierności małżeńskiej w niełatwych kolejach losu. Czcimy w niej wreszcie powołanie do życia zakonnego, do kontemplacyjnej modlitwy i ofiary, która w sposób szczególny użyźnia glebę społeczności chrześcijańskiej. W bogatym dziedzictwie pierwszego tysiąclecia znajduje się również i to wielkie świadectwo wiary i miłości pełnej oddania Bogu i bliźniemu, jakie pozostawiła bł. Salomea.”

Dziś, po tylu wiekach, nasza krakowska wspólnota pragnie na nowy wydobyć piękno życia, powołania i przesłania bł. Salomei. Dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w nabożeństwie, celebrowanym wyjątkowo, w obchodzonym Jubileuszowym Roku bł. Salomei.

siostry klaryski z Krakowa

więcej o Jubileuszu i bł. Salomei na:
www.klaryski.pl

Licznik odwiedzin

Dziś112
Wczoraj643
W tym tygodniu2473
W tym miesiącu9429

Obecnie na stronie:

3
Online

Dane teleadresowe

KOŚCIÓŁ ZWIASTOWANIA NMP
Stanisława Staszica 1, 22-400 Zamość

KANCELARIA PARAFIALNA
ul. Kościuszki 1A, 22-400 Zamość

NR KONTA:
76 1500 1807 1218 0002 6017 0000