logo UE 86

Niedziela, 2 sierpnia 2020 r.

  1. W niedzielę, 2 sierpnia, w kościołach franciszkańskich i parafialnych jest możliwość zyskania odpustu zupełnego Porcjunkuli. To miejsce z maleńką kaplicą w bliskości miasta Asyża jest duchową kolebką narodzin Zakonu Franciszkanów. Św. Franciszek dla tego miejsca w 1216 r. otrzymał od papieża Honoriusza III przywilej odpustu czyli darowania przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Odpustu dostępuje chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami za pośrednictwem Kościoła. Każdy wierny może uzyskać odpusty dla siebie lub ofiarować je za zmarłych. Odpustów nie ofiarujemy za żyjących.
  2. W niedzielę, 2 sierpnia, w katedrze zamojskiej po Eucharystii o godz. 14.30 odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci mających przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej.
  3. Po Mszach Świętych o godz. 9.30 i 12.30 odbędzie się nabożeństwo eucharystyczne z udziałem członków Kół Żywego Różańca i wymiana tajemnic różańcowych.
  4. Kalendarz liturgiczny: we wtorek wsp. sw. Jana Marii Vianneya, kapłana, patrona proboszczów; w czwartek, obchodzimy Święto Przemienienia Pańskiego. W Starym Testamencie powszechne było przekonanie, że Jahwe pokazuje się Ludowi w obłoku (Wj 40, 34; 1 Sm 8, 11). Dlatego w czasie Przemienienia ukazał się obłok, który okrył Chrystusa, Mojżesza i Eliasza. Głos Boży z obłoku utwierdził uczniów w przekonaniu o teofanii, czyli obecności Boga wśród swojego Narodu. W naszym regionie jest zwyczaj, że wierni przynoszą do poświęcenia ziele kopru. Ludzie są mocno przekonani, że poświęcone przez kapłana ziele jest dobrym i skutecznym lekarstwem w różnych dolegliwościach, chorobach ludzi i zwierząt domowych. Eucharystia w święto Przemienienia jak w dni powszednie. W sobotę, święto - św. Dominika, założyciela Zakonu Dominikańskiego.
  5. Jesteśmy świadkami zdziczenia i publicznego znieważania świątyń, figur, obrazów naszej wiary oraz symboli Ojczyzny m.in. przez ideologie osób spod tęczowej flagi. Podczas otrzymywania sakramentu bierzmowania zapewnialiśmy, że przy pomocy Ducha Świętego będziemy wiarę naszą mężnie wyznawać i jej bronić. Ten czas dla naszego pokolenia nadszedł obecnie. W tygodniu sprofanowano m.in. zabytkową figurę Chrystusa “Sursum corda” przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, co spowodowało ból ludzi wierzących. Tutaj już spory nie toczą się o rzeczy ziemskie, ale boskie. Mamy czas, aby w myślach słowach i uczynkach przyznać się do Chrystusa. Niestety, wielu nie przyznaje się do Zbawiciela w swoim życiu. Czy jesteśmy starsi czy młodzi, wierni czy duchowni wspólnie brońmy objawionej wiary, Kościoła, Ojczyzny tam, gdzie żyjemy, pracujemy i odpoczywamy, aby po śmierci Chrystus przyznał się do nas przed swoim Ojcem. 
  6. Sierpień jest miesiącem abstynencji od napojów alkoholowych. Wiemy o szerokiej skali problemu alkoholowego w Polsce i potrzebie podejmowania dobrowolnej abstynencji. Forma pisemnej deklaracji podpisanej w kościele, jak i prywatne przyrzeczenia są miłe w oczach Boga.
  7. Spotkania: Grupy biblijnej we wtorek, godz. 19.00; próby chóru  działającego przy naszej parafii, środa, godz. 18.15.
  8. Dziękujemy wszystkim Dobrodziejom odbudowywanego franciszkańskiego kościoła. W ostatnim czasie dary serc złożyli m.in.: Barbara Anna Fijołek, Ewa i Marian Wasil, Aniela Chmura, Tadeusz i Daniela Sędłak, Ryszard Herc, Leokadia Niedabylska, Jan Stańczak, Adam Lucjan Kumiela, Krystyna Legieć, Tomasz Hałas, Olga Maria Kosarska, Irena i Jarosław Łuczka, Jan Kudła, Janina Wróbel, Leszek Pataj, Jerzy Ciesielski, Halina Borowska, Bożena Lenard, firma Skiba Transport, Joanna Sochan Mikołajewska, Bronisława Sobieszczańska,Bożena Karp, Maria Mastalińska, Agnieszka Herc, Marian Łygas.
  9. Modlitwą dziękujmy Bogu za Dobrodziejów i prośmy o nowych Darczyńców. Potrzeby są duże. Święty Paweł mawiał: „Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym do składania ofiar. Radosnego dawcę miłuje Bóg”. Dziękujemy za roznoszone i przyjęte gazetki informujace o odbudowie naszego kościoła. Pod Twoją obronę…   
  10. Módlmy się za zmarłych: śp. Stanisława Palonkę z ul. Partyzantów, lat 67. Pamiętamy także o zmarłych Fundatorach, Dobrodziejach Parafianach i Sympatykach kościoła. Wieczny odpoczynek…        

Dziś imieniny obchodzą:

Dziś: Dominika Jana
Jutro: Marii Oswalda
Pojutrze: Slawy Jakuba

240x400px

krz

wsd-logo2

franciszkanie pl

opoka

modlitwawdrodze

magazynfamilia

Edycja sw Pawla

dzienpanski

Licznik odwiedzin

Dziś163
Wczoraj528
W tym tygodniu691
W tym miesiącu1968

Obecnie na stronie:

3
Online

Dane teleadresowe

KOŚCIÓŁ ZWIASTOWANIA NMP
Stanisława Staszica 1, 22-400 Zamość

KANCELARIA PARAFIALNA
ul. Kościuszki 1A, 22-400 Zamość

NR KONTA:
76 1500 1807 1218 0002 6017 0000